Jak wygląda współpraca z adwokatem i kiedy jego pomoc jest nieodzowna?

Jak wygląda współpraca z adwokatem i kiedy jego pomoc jest nieodzowna?

21 kwietnia 2021 0 By Redakcja

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, w której wejdziemy w konflikt z prawem czy też nie będziemy wiedzieli, jakie zachowanie będzie z owym prawem zgodne. Nieznajomość obowiązków oraz praw nam przysługujących często może okazać się zgubna, jednak nawet w podbramkowych sytuacjach pomóc nam może dobry adwokat. Jak wygląda obecnie rynek usług prawnych i kiedy powinniśmy udać się do adwokata?

Przepisy prawne

Zmieniające się przepisy sprawiają, że stosunkowo łatwo jest dziś, nawet nieświadomie, wejść w konflikt z prawem. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o prawo karne, choć oczywiście takie sytuacje również wymagają pilnej konsultacji z prawnikiem. Niemniej jednak bardzo często klienci kancelarii prawnych otrzymują pisma urzędowe, w których informowani są o niedopełnieniu pewnych obowiązków. Zaniedbanie to może dotyczyć prawa podatkowego, skarbowego czy choćby z zakresu ochrony środowiska i naraża nas nie tylko na karę grzywny (która również może być dotkliwa), ale również na odpowiedzialność karną. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skontaktować się z dobrym prawnikiem, który nie tylko doradzi nam, jakie kroki powinniśmy podjąć, ale także będzie reprezentować nas przed organami sprawiedliwości.

Sprawy cywilne

Klienci kancelarii adwokackich często zgłaszają się również ze sprawami natury cywilnej. Mogą one dotyczyć na przykład prawa rodzinnego, spadkowego czy konfliktów występujących pomiędzy sąsiadami czy członkami rodziny. W sprawach cywilnych adwokat pełni przede wszystkim funkcję doradczą – podpowiada, jak należy w danej sytuacji postąpić oraz jakie korzyści mogą wyniknąć z konkretnych działań. Oczywiście adwokat może również podjąć się reprezentacji swojego klienta przed sądem, jeśli sprawa trafi na wokandę. Pomaga on również w zebraniu odpowiednich dowodów, które następnie zaprezentuje przed sądem.

Doradztwo gospodarcze

Jeśli chcemy założyć firmę, przejąć przedsiębiorstwo lub weszliśmy w konflikt z kontrahentem, to dobrze będzie sprawę skonsultować z adwokatem. Zajmuje się on bowiem profesjonalnym doradztwem gospodarczym, oczywiście z prawnego punktu widzenia. Niektórzy adwokaci pomagają swoim klientom rozwiązać sprawy z zakresu prawa podatkowego czy prawa pracy, gdy pracodawca wejdzie w konflikt z pracownikiem. Obecnie niemal każda firma podpisuje umowę na obsługę prawną z kancelarią adwokacką, dlatego warto rozważyć taki krok, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą.

Dostępność usług prawnych

Kancelarie adwokackie działają zarówno w mniejszych, jak i w większych miastach. Większość kancelarii świadczy usługi z zakresu obsługi prawnej osób fizycznych i przedsiębiorców, jednak część z nich specjalizuje się w konkretnych dziedzinach prawa. Dlatego też najbardziej pomocny okaże się ten adwokat, który doskonale zna się na konkretnej dziedzinie, w której leży nasz problem. Pamiętajmy przy tym, że ceny usług prawnych są bardzo zróżnicowane – niektóre kancelarie, szczególnie te działające w formie korporacji, zwykle pobierają większą opłatę za doradztwo oraz reprezentację klienta.