Wyzwania dla dostawców internetu – jakie perspektywy?
5 grudnia 2022Jakie jest przyszłe wyzwanie dla branży dostawców usług internetowych, takich jak https://fastinternet.pl i podobni.? Dzisiaj dostawca usług internetowych stoi w obliczu środowiska, które charakteryzuje się złożonymi wyzwaniami, ale także pełnymi możliwości. Te wyzwania dotyczą technologii i ludzi. W tym poście przyjrzymy się, jak wygrywać na obu tych frontach.
Czy wyobrażasz sobie życie i pracę bez Internetu? Prawdopodobnie nie. Jeśli się nad tym zastanowić, jest to stosunkowo „młoda” rewolucja. World Wide Web narodził się w 1991 roku i nawet pod koniec lat 90. bardzo niewiele domów i biur było podłączonych do „sieci”. Światłowody i sieci Wi-Fi pojawiły się dopiero po 2000 roku. Pierwszy iPhone zaprezentował Steve Jobs w 2007 roku.
Poszło to jednak bardzo szybko do przodu, dziś na całym świecie jest około 4,7 miliarda użytkowników Internetu. To więcej niż 800 milionów w 2010 i tylko 100 milionów w 2000. Ta krzywa wzrostu jest imponująca, a co więcej, wciąż istnieje duży margines wzrostu. Obecnie około 40% światowej populacji nadal nie ma dostępu do internetu.
Co jeszcze ważniejsze: rozprzestrzenianie się Internetu jest ziarnem, z którego rozkwitła transformacja cyfrowa, będąca największym punktem zwrotnym, jaki świat poznał od czasów rewolucji przemysłowej. Po raz kolejny jest to bardzo młoda rewolucja, która wciąż ma ogromny potencjał do wykorzystania. Jest to tym bardziej prawdziwe w obecnym bezprecedensowym i skomplikowanym okresie, którego doświadczamy dzisiaj.
Technologia – wyścig do 5G
Technologie łączności rozwijają się w szybkim tempie. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rosnącą ilość danych i liczbę użytkowników Internetu, o czym wspomnieliśmy powyżej. Jakie jest ich znaczenie dla dostawcy usług internetowych?
To nie jest tylko kwestia użytkowników. Zużycie danych z urządzeń mobilnych rośnie w tempie 40% rocznie- wzrost ten wymaga dużego nakładu pracy ze strony sieci, a co za tym idzie także dostawców usług internetowych. Dobrą wiadomością jest to, że sieć dobrze się trzyma i ogólnie nie było większych braków wydajności. Jednak łączność nigdy nie była tak cenna i niezbędna, dlatego musimy przyspieszyć.
Takie znaczenie ma technologia 5G, która ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zagwarantowania szybszego dostępu do sieci prywatnej, ale przede wszystkim dla osiągnięcia pełnej transformacji cyfrowej systemu gospodarczego i społecznego. Pomyśl o coraz powszechniejszej implementacji inteligentnej pracy i znaczeniu udostępniania danych w czasie rzeczywistym, przy prawie zerowym opóźnieniu. Co ważniejsze, weź pod uwagę rewolucję IoT (Internet rzeczy). W najbliższej przyszłości miliony obiektów będą się ze sobą komunikować. Jednocześnie będą nowym źródłem danych do eksploracji i wykorzystania w celu usprawnienia procesów biznesowych, ekonomicznych i społecznych.
IoT jest prawdziwym filarem Przemysłu 4.0 i inteligentnych miast, możliwym punktem zwrotnym w mobilności, dzięki samojezdnym samochodom i coraz bardziej cyfrowej opiece zdrowotnej. Wszystkie te czynniki, jeśli zostaną połączone, mogą przynieść większą wydajność, o ile będą używane ze zdrowym rozsądkiem.