Węgiel i inne paliwa kopalne – dlaczego nie możemy się bez nich obejść?

Węgiel i inne paliwa kopalne – dlaczego nie możemy się bez nich obejść?

19 czerwca 2021 1 By Redakcja

Rozumiemy dzisiaj, że wykorzystywanie paliw kopalnych przez ludzkość poważnie szkodzi naszemu środowisku. Paliwa kopalne powodują lokalne zanieczyszczenia tam, gdzie są produkowane i wykorzystywane, a ich ciągłe stosowanie powoduje trwałe szkody dla klimatu całej naszej planety. Niemniej jednak znacząca zmiana naszych sposobów była bardzo trudna.

Ale nagle pandemia COVID-19 niemal zatrzymała handel, podróże i wydatki konsumpcyjne. Z miliardami ludzi, którzy niedawno zostali poddani nakazom pozostania w domu, a aktywność gospodarcza spada na całym świecie, popyt na ropę i jej cena spadły dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie trzeba dodawać, że na rynkach ropy panuje zamieszanie, a producenci na całym świecie cierpią.

Niektórzy eksperci pytają teraz, czy ten kryzys może być bodźcem, którego świat potrzebuje, by odejść od ropy. Ktoś zapytał: „Czy kryzys koronawirusa może być początkiem końca dla przemysłu naftowego?” Inny: „Czy koronawirus zabije przemysł naftowy i pomoże uratować klimat?” Tymczasem przewiduje się, że roczne emisje gazów cieplarnianych w 2020 r. spadną o 4-7% w wyniku skutków wirusa, a niektóre z najbardziej smogowych miast na świecie cieszą się obecnie czystym niebem.

Pomysł, że pandemia może ostatecznie pomóc uratować planetę, pomija kluczowe punkty. Przede wszystkim zniszczenie światowej gospodarki nie jest sposobem na radzenie sobie ze zmianami klimatu. A jeśli chodzi o olej, co zajmie jego miejsce? Nie znaleźliśmy dobrego zamiennika oleju, jeśli chodzi o jego dostępność i przydatność do określonego celu. Chociaż podaż jest ograniczona, ropa jest pod dostatkiem, a technologia jej wydobycia stale się poprawia, co sprawia, że ​​jej produkcja i użytkowanie są coraz bardziej ekonomiczne. To samo dotyczy w dużej mierze gazu ziemnego, nie bez znaczenia jest też węgiel Brodnica.

Zmiana klimatu jest realna, a jej skutki widzimy wyraźnie teraz: w 2019 roku na całym świecie 15 ekstremalnych zjawisk pogodowych, zaostrzonych przez zmianę klimatu, spowodowało szkody o wartości ponad 1 miliarda każdy. Każde z czterech z tych wydarzeń spowodowało szkody o wartości ponad 10 miliardów. Wykorzystywanie paliw kopalnych na dużą skalę znajduje się na szczycie listy czynników przyczyniających się do zmiany klimatu. Ale skoncentrowana energia, którą dostarczają, okazała się trudna do zastąpienia.

Dlaczego?

Aby poradzić sobie z wyzwaniem związanym ze zmianą klimatu, musimy zacząć od zrozumienia systemu paliw kopalnych, a mianowicie sposobu wytwarzania i wykorzystywania energii. Chociaż firmy paliw kopalnych są politycznie potężne, ich siła lobbingu nie jest głównym powodem, dla którego ich paliwa dominują w globalnym systemie energetycznym. Podobnie przejście na całkowicie odnawialny system energetyczny nie jest prostym zadaniem. Świat potrzebuje technologii i silnej polityki, aby podążać w nowym kierunku. Na przestrzeni dziejów zużycie energii przez ludzkość przesunęło się w kierunku bardziej skoncentrowanych, wygodnych i elastycznych form energii, a węgiel ma i będzie miał w tym miejsce.