Oświetlenie inteligentne w firmie – w jakich pomieszczeniach znajdzie swoje zastosowanie?
21 maja 2021Czy światło może być inteligentne? Jak najbardziej – dzięki nowoczesnym technologiom można stworzyć system oświetleniowy, który będzie włączał się wtedy, gdy użytkownicy tego potrzebują, podążał za naszymi krokami, a także zwiększał intensywność i natężenie światła w różnych sytuacjach. W przestrzeniach biurowych takie inteligentne rozwiązania mogą być idealnym uzupełnieniem innych form oświetlenia.
Oświetlenie inteligentne to przede wszystkim takie, które jest zaprojektowane i zaprogramowane zgodnie z potrzebami użytkowników wnętrz. Światło może zapalać się po wejściu do pomieszczenia i gasnąć, gdy przez dłuższy czas we wnętrzu nie ma ruchu. Inteligentne oświetlenie sprawdza się na klatkach schodowych, gdy światło podąża za użytkownikiem bądź też rozjaśnia się wtedy, gdy ktoś na korytarz wchodzi. Dzięki takim rozwiązaniom światło we wnętrzach nie jest zapalone bez potrzeby. Co więcej, inteligentne systemy oświetleniowe mogą działać bezprzewodowo, być połączone do sieci wi-fi. W ten sposób za pomocą jednego przycisku można wyłączyć światło w całym budynku lub włączyć je wtedy, gdy będzie potrzebne. Funkcji i możliwości systemów inteligentnych jest całe mnóstwo, warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie.
W biurach, na korytarzach, w przestrzeniach magazynowych
Inteligentne oświetlenie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wygoda i komfort użytkowania pomieszczeń, a także bezpieczeństwo użytkowników. Można je montować w biurach, na korytarzach, na klatkach schodowych, w pomieszczeniach gospodarczych, w kuchniach i łazienkach, na magazynach czy w halach fabrycznych. Planując wykonanie takiego systemu, warto zadbać o dobry projekt i jeszcze lepszą realizację. Najlepiej powierzyć wykonanie oświetlenia w budynku profesjonalistom, którzy mają wiedzę, doświadczenie i odpowiednie umiejętności.
Oświetlenie LED do inteligentnych systemów
Inteligentne systemy oświetleniowe bardzo często wykorzystują technologię LED, która jest nie tylko energooszczędna, ale również ma szereg innych zalet. Lampy czy profile LED pozwalają na wieloletnie użytkowanie, nie nagrzewają się, nie stanowią zagrożenia pożarowego, dają mocne, intensywne światło, a jednocześnie pobierają niewiele energii z sieci elektrycznej. Planując wykonanie systemu inteligentnego oświetlenia, warto zadbać o dobranie odpowiednich akcesoriów dodatkowych, które wraz z żarówkami, oprawami czy taśmami LED zapewniają bezproblemowe działanie całego systemu. Dystrybutor napięcia, zasilacze, czujniki i sterowniki to niezbędne elementy, aby cały system działał prawidłowo. Jeśli decydujemy się na inteligentne oświetlenie z wykorzystaniem technologii LED, musimy być przygotowani na to, że będzie to większa inwestycja niż zakup zwykłych lamp. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę szereg płynących z takiego systemu korzyści, wydatek z pewnością będzie tego wart.