Nieruchomość w spadku – jakie formalności nas czekają?

Nieruchomość w spadku – jakie formalności nas czekają?

31 sierpnia 2020 0 By Anna Szafrańska

W spadku po osobie zmarłej możemy otrzymać zarówno różnego rodzaju ruchomości czy kwoty znajdujące się na kontach w banku, jak również nieruchomości. Warto pamiętać, że sam zapis w testamencie czy prawo dziedziczenia nie sprawiają automatycznie, że stajemy się właścicielami domu lub mieszkania. Czeka na jeszcze załatwianie wielu formalności w tej materii.

Po śmierci osoby zmarłej konieczne jest przede wszystkim ustalenie prawa do dziedziczenia. W tym celu trzeba upewnić się, czy osoba zmarła pozostawiła testament, czy też tego nie zrobiła i mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Kolejną kwestią jest poświadczenie dziedziczenia, które możemy uzyskać u notariusza. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy wszyscy spadkobiercy zgadzają się z treścią testamentu bądź też z udziałami przypadającymi im w ramach dziedziczenia ustawowego. Koszt przygotowania poświadczenia dziedziczenia to 50 zł plus kilka niewielkich opłat dodatkowych. Trzeba jednak pamiętać, że do poświadczenia dziedziczenia konieczna jest obecność wszystkich spadkobierców. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba przeprowadzić sprawę sądową, która zakończy się stwierdzeniem nabycia spadku.

Do sądu po stwierdzenie nabycia spadku

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku przeprowadzane jest, gdy spadkobiercy nie zgadzają się z testamentem czy z udziałami przypadającymi im w myśl przepisów, a także wtedy, gdy spadkobiercy są nieznani. Wtedy sąd zajmuje się ich poszukiwaniem. Czasem trwa to dosyć długo, a więc sprawy o stwierdzenie nabycia spadku mogą ciągnąć się nawet latami. Gdy sprawa się zakończy i otrzymamy stwierdzenie nabycia w spadku nieruchomości, nadal jeszcze nie jesteśmy w stu procentach właścicielami mieszkania. Konieczne jest również złożenie wniosku do odpowiedniego sądu o zmianę zapisu w księdze wieczystej. Dopiero wtedy nasze mieszkanie będzie formalnie nasze. Pamiętajmy też, że z chwilą stwierdzenia nabycia spadku pojawia się również obowiązek podatkowy. Z podatku od spadku zwolnieni są jedynie członkowie najbliższej rodziny osoby zmarłej. Jeśli otrzymaliśmy mieszkanie zapisane w testamencie, a zmarły nie był naszą rodziną, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od spadku w wysokości około 20 procent.

Kiedy przyda się pomoc prawnika?

Sprawy spadkowe czasem bywają dosyć proste, a czasem mocno skomplikowane. Dzieje się tak wtedy, gdy spadkobiercy nie mogą się dogadać, są nieznani lub też spadkodawca mieszkał za granicą i tam znajduje się cały jego majątek. Spadek za granicą musi być realizowany w ramach przepisów prawa w kraju, w którym spadkodawca mieszkał. Jest to więc nie tylko skomplikowane, ale również często dosyć kosztowne. Wiele problemów może przysparzać także testament. Bardzo często zdarza się, że członkowie bliskiej rodziny pominięci w testamencie chcą go za wszelką cenę podważyć. W takich problemowych sytuacjach zawsze warto korzystać z pomocy dobrych, profesjonalnych prawników, którzy specjalizują się w prawie spadkowym. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, możemy mieć pewność, że sprawa spadkowa i wszystkie formalności zostaną załatwione z dbałością o najdrobniejsze detale.