Na czym polega śrutowanie metalu?

Na czym polega śrutowanie metalu?

5 lipca 2022 1 By Redakcja

Śrutowanie jest jedną z metod stosowanych w obróbce elementów metalowych. Ten powszechnie stosowany proces nie tylko poprawia wizualnie poddawane mu powierzchnie, ale także wzmacnia strukturę metalu i uszlachetnia go. Śrutowanie metalu często utożsamiane jest z piaskowaniem, jednak obydwa procesy różnią się między sobą. Sprawdź, co warto wiedzieć o śrutowaniu i przeczytaj poniższy tekst.

Na czym polega śrutowanie?

Powszechnie stosowane śrutowanie metalu ma na celu oczyszczenie powierzchni za pomocą materiałów, które posiadają wysokie parametry ścierne. Najczęściej do obróbki wybiera się:

  • śrut staliwny;
  • korund;
  • piasek;
  • garnet;

rozdrobnione szkło.

O wyborze materiału ściernego stanowi w dużym stopniu efekt końcowy, jaki ma zostać uzyskany. Oczywiście o ostatecznym rezultacie decyduje nie tylko wybór ścierniwa, ale także inne parametry procesu.

Jak przebiega śrutowanie metalu?

Śrutowanie metalu jest procesem, który odbywa się najczęściej automatycznie, przy użyciu specjalnych urządzeń, takich jak np. wirnikowa śrutownica wirnikowo-ścierna w firmie Bater Gliwice, oferującej usługi śrutowania. Stosowanie maszyny to nie tylko ułatwienie i przyspieszenie procesu, ale także możliwość odzyskania materiału śrutującego w dużym stopniu i ponowne go wykorzystanie.

W procesie śrutowania udział bierze oczywiście nie tylko materiał śrutujący. Duże znaczenie mają także ciśnienie sprężonego powietrza lub cieczy, które stanowią nośnik śrutu, kąt padającego strumienia, a także odległość dyszy od obrabianej powierzchni. Znaczenie ma także fakt zastosowania w maszynie wirnika.

Samo śrutowanie automatyczne nie jest skomplikowanym procesem dla człowieka obsługującego maszynę. Materiał poddawany śrutowaniu umieszcza się w jej wnętrzu, następnie należy dobrze zabezpieczyć urządzenie przed nieplanowanym otwarciem, dobrać odpowiednią ilość materiału i wybrać właściwy program. Niektóre maszyny same automatycznie dozują materiał śrutujący, również podczas procesu.

Kiedy stosuje się śrutowanie metalu?

Śrutowanie metalu najczęściej związane jest ściśle z przygotowaniem powierzchni w celu zabezpieczenia antykorozyjnego, choć na rynku dostępne są urządzenia wyspecjalizowane w konkretnych zadaniach. Są to maszyny przeznaczone do:

  • oczyszczania powierzchni;
  • usuwania powłok malarskich i rdzy;
  • ujednolicania powierzchni;
  • usuwania skutków poprzednich obróbek materiału;
  • nadawania chropowatości powierzchniom.

Zmniejszanie gładkości powierzchni stosuje się zwykle jako element procesu technologicznego przed poddaniem ich malowaniu, metalizacji czy laminowaniu.

Polecamy:
Kuchnia na wymiar – wszystko co powinieneś wiedzieć
Na co zwrócić uwagę, decydując się na sprzedaż wycofanych banknotów?