Laserowa obróbka cnc – na czym to polega?
25 października 2021W nowoczesnych technologiach obróbki materiałów coraz częściej wykorzystuje się laserowe maszyny cnc. Dlaczego firmy produkcyjne tak chętnie wzbogacają swoje parki maszynowe o te nie tanie urządzenia?
Obecnie w coraz to kolejnych firmach można zauważyć wprowadzane do oferty usługi cnc oparte w realizacji na urządzeniach laserowych. Tego typu nowoczesna aparatura stopniowo wypiera niektóre tradycyjne urządzenia typu piły, prasy i tokarki. Z czego wynika tak rosnąca popularność lasera w przemyśle produkcyjnym?
Laserowa obróbka materiałów – zalety
Być może zastanawiając się nad wykorzystaniem laserowych technologii myślisz sobie, że to raczej dotyczy takich dziedzin jak laboratoria czy technologie wojskowe. Nic bardziej mylnego. Laser w różnych formach jest wykorzystywany w wielu branżach, należą do nich między innymi: budownictwo i geodezja, medycyna, ochrona mienia, handel, itp. W wielu urządzeniach codziennego użytku korzystamy z laserów i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, na przykład w odtwarzaczach dvd i cd, czytnikach kart magnetycznych, myszach komputerowych i wielu wielu innych. Niemniej w technologiach związanych z obróbką materiałów korzysta się z laserów charakteryzujących się ogromną mocą, na tyle wysoką, że jest w stanie bezproblemowo przecinać najróżniejsze materiały – nawet najtwardsze metale (takie jak chociażby stal nierdzewna).
Niewątpliwym atutem laserowych maszyn cyfrowych jest szybkość działania. Wdrożenie tego typu maszyn na liniach produkcyjnych pozwala na przyspieszenie produkcji oraz znaczące polepszenie jakości końcowego produktu. Cięcie laserem charakteryzuje się bowiem nadzwyczajną dokładnością przez co możliwe jest wykonywanie masowych ilości detali charakteryzujących się idealną wręcz powtarzalnością. Zaleta ta ma ogromne znaczenie dla firm produkujących złożone urządzenia, do których budowy wykorzystuje się podzespoły o bardzo skomplikowanych kształtach. Do niewątpliwych atutów laserowego cięcia należy także obniżenie ilości powstających podczas obróbki odpadów. W skali masowej produkcji może to oznaczać oszczędności rzędu dziesiątek tysięcy złotych.
Producent Kel-met
Marka Kel-Met od dziesięcioleci specjalizuje się w hurtowej obróbce materiałów na potrzeby zarówno wielkich koncernów produkcyjnych jak i mniejszych krajowych zakładów. Wykorzystując zaawansowany technologicznie park maszynowy firma dostarcza także swoje własne produkty. Flagowym produktem polskiej marki Kel-Met są metalowe kajdanki policyjne. Firma jest jedynym producentem tego typu wyposażenia, z którego powszechnie korzysta polska policja, wojsko, straż graniczna i inne instytucje stojące na straży narodowego bezpieczeństwa. Jakość kajdanek Kelmet możliwa jest właśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnej obróbki stali nierdzewnej techniką laserową. W ofercie produktowej marki znajdują się obecnie także balustrady ze stali nierdzewnej, sygnały dźwiękowe, odłączniki akumulatorów, pałki policyjne, blokadu zapłonu, koła pasowe, napinacze paska rozrządu oraz termostaty. Firma Kel-met współpracuje także z innymi zakładami w zakresie produkcji najróżniejszych narzędzi.