Developer ze Słupska a udogodnienia na nowych osiedlach
18 stycznia 2024Pomieszczenia pod sklepy i restauracje, punkty ładowania samochodów elektrycznych, kolorowe place zabaw czy ogólnodostępne boiska – te i wiele innych udogodnień znajdziemy na nowych osiedlach budowanych przez deweloperów. Firmy prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które uczynią ich inwestycje jeszcze atrakcyjniejszymi, zaś klienci przyzwyczajają się do tego, że blok to nie tylko mieszkania i klatka schodowa. Co powoli staje się standardem?
Potencjalni nabywcy, którzy chcą kupić nowe mieszkania w stanie deweloperskim lub z wykończeniem pod klucz, coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność lokalu, lecz także na to, co znajduje się w budynku i wokół niego.
Żeby zaspokoić potrzeby klientów, deweloperzy decydują się na wprowadzanie szeregu udogodnień. Część z nich uznawana jest już za standardowe, inne postrzegane są jako luksusowe.
Czego oczekują kupujący?
Miejsca postojowe
Podstawa to prywatne miejsca postojowe. Prawie każdy ma jeden samochód, a niektórzy korzystają z dwóch albo nawet z trzech aut. Wszystkie trzeba gdzieś parkować. Codzienne krążenie po osiedlu i poszukiwanie wolnej przestrzeni w zatoczkach jest uciążliwe, dlatego możliwość wykupienia miejsc postojowych ma duże znaczenie dla klientów. Największym zainteresowaniem cieszą się garaże podziemne – mieszkanie z garażem jest pierwszym wyborem większości nabywców.
Deweloperzy powinni jednak pamiętać, że istotne są także miejsca ogólnodostępne. Na nowych osiedlach zazwyczaj brakuje parkingów, z których mogą skorzystać przyjaciele czy rodzina przyjeżdżający w odwiedziny, a to znaczne utrudnienie.
Windy, komórki lokatorskie i części wspólne
Ponadto istotne są udogodnienia znajdujące się wewnątrz nowych bloków. Mowa o cichobieżnych windach ułatwiających dostanie się na wyższe piętra z wózkami, rowerami czy zakupami, komórkach lub boksach lokatorskich, które można kupić razem z mieszkaniem oraz o pomieszczeniach użytkowych.
Nowe mieszkania na sprzedaż powinny mieć nie tylko estetycznie wykończone części wspólne, lecz także zapewniać miejsca do przechowywania. Komórki lokatorskie mogą znajdować się na terenie hali garażowej, na piętrach pomiędzy lokalami, a nawet być osobnymi pomieszczeniami, do których wchodzi się z tarasu albo balkonu.
Jeśli w planie inwestycji nie ma komórek lub jest ich niewiele, dobrym rozwiązaniem będą ogólnodostępne pomieszczenia do przechowywania wózków albo rowerów.
Wózkownie, rowerownie i praktyczne komórki lokatorskie dostępne są m.in. w inwestycji Nowe Miasto, którą realizuje Matbet, developer ze Słupska.
Tereny rekreacyjne
Oprócz tego klienci zwracają uwagę na to, czy nowe apartamentowce są otoczone terenami rekreacyjnymi. Liczy się zarówno lokalizacja w pobliżu parków i ścieżek rowerowych, jak i planowana budowa boisk wielofunkcyjnych bezpośrednio na osiedlu. Dodatkowym atutem jest także obecność dużych bezpiecznych i nowoczesnych placów zabaw.
Monitoring całego osiedla
Co jeszcze ma znaczenie? Monitoring i ochrona. Sprzedaż nowych mieszkań w monitorowanych blokach idzie lepiej niż tych bez dodatkowej ochrony. Nic w tym dziwnego. Ludzie chcą spać spokojnie, bez obaw parkować samochody w garażu podziemnym i nie martwić się o to, czy ktoś specjalnie zepsuje ławkę przy budynku albo zniszczy kwiaty. Chociaż żadne kamery nie zapewnią stuprocentowego bezpieczeństwa, mieszkańcy czują się lepiej, gdy monitoring działa przez całą dobę.