Czym jest tłoczenie profili z tworzyw sztucznych i co warto wiedzieć o ekstruzji

Czym jest tłoczenie profili z tworzyw sztucznych i co warto wiedzieć o ekstruzji

23 sierpnia 2021 0 By Redakcja

Zastosowanie tworzyw sztucznych jest dzisiaj tak wszechstronne, że aż nie sposób wymienić wszystkie obszary, w których się je wykorzystuje. Zalety, a także różnorodność plastiku sprawiły, że trudno wyobrazić sobie bez niego dzisiejszy świat. Przykładowo, w większości branż przemysłowych wykorzystuje się rury, profile i uszczelki z tworzyw sztucznych. Jakie plastiki znajdują zastosowanie w tym przypadku? W jaki sposób powstają wymienione elementy? Wyjaśniamy!

Tłoczenie profili, czyli co to jest ekstruzja

Aby z plastiku powstał konkretny element, taki jak na przykład profil, konieczne jest przeprowadzenie całego procesu produkcji. Do tworzenia wymienionych wcześniej elementów wykorzystuje się proces ekstruzji, inaczej zwany tłoczeniem. Na czym polega tłoczenie profili z tworzyw sztucznych? Procedura przebiega w następujących etapach:

  1. Podgrzanie granulatu w celu otrzymania plastycznego surowca.
  2. Uzupełnianie granulatu o substancje dodatkowe.
  3. Formowanie granulatu specjalną głowicą.
  4. Schłodzenie i utwardzenie elementu.

 

Za sprawą podgrzania granulatu staje się on elastyczny, przez co można mu nadać odpowiedni kształt. Niemniej jednak zanim dojdzie do formowania kształtu zgodnie z projektem, do plastycznego surowca dodaje się substancje uzupełniające. Mogą to być na przykład substancje barwiące, dzięki czemu ostateczny produkt uzyskuje pożądany kolor. Na tym etapie dodaje się również substancje wzmacniające, jeśli efektem tłoczenia profili czy rur ma być wyrób kompozytowy, czyli złożony z co najmniej dwóch materiałów.

Tworzywa wykorzystywane do tłoczenia profili i innych elementów

Nie każdy materiał nadaje się do poddania ekstruzji. Najczęściej wykorzystuje się do tego tak zwane tworzywa termoplastyczne. Mowa o tworzywach, które uzyskują odpowiednie parametry plastyczności pod wpływem działania wysokich temperatur. Innymi słowy, są to materiały, które można kształtować po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Właściwość ta jest niezbędna, aby możliwa była skuteczna ekstruzja, która jak opisano wcześniej, rozpoczyna się od etapu grzania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tworzywa termoplastyczne można wielokrotnie poddawać tłoczeniu. Oznacza to, że poddają się recyklingowi, a więc ich wykorzystanie jest przyjazne dla środowiska. Jakie materiały są uznawane za termoplasty? Na pierwszy plan wysuwa się z pewnością bodaj najczęściej wykorzystywany – polietylen. Jednak bardzo popularne są również m.in. polipropylen czy też polichlorek winylu.

Różnorodne profile z tworzyw sztucznych

Tłoczenie profilii wykonuje się z wykorzystaniem różnorodnych plastików, zatem parametry otrzymanych produktów również są zróżnicowane. Przede wszystkim wyróżnia się profile miękkie i twarde. Do grupy tych pierwszych zalicza się elementy o twardości A, według powszechnie stosowanej skali Shore”a. Natomiast profile twarde to te, które w tej samej skali oceniane są jako C i D. Warto również wspomnieć o przywoływanych już wcześniej profilach kompozytowych. Stworzone z dwóch materiałów cechują się wyjątkowymi właściwościami. Dowodem tego są choćby niezwykle odporne na obciążenia i długowieczne profile z tworzyw sztucznych z dodatkiem zbrojeń z włókna szklanego.