Chirurg naczyniowy – gdzie znaleźć.

Chirurg naczyniowy – gdzie znaleźć.

16 września 2021 0 By Anna Szafrańska

 

Specjalista chirurg naczyniowy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu krwionośnego i limfatycznego. Obrzęki nóg, uczucie ciężkości, pieczenie w kończynach dolnych, ich drętwienie lub brak czucia to objawy, z którymi należy zgłosić się do chirurga naczyniowego. Specjalista chirurg wykona niezbędne badania i zaleci odpowiednie leczenie zachowawcze lub operacyjne. Chirurgia naczyniowa https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/usg-doppler/ zajmuje się wieloma schorzeniami, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu, np. miażdżyca, niewydolność żylna i tętnicza, zakrzepica żylna czy niewydolność naczyń.

 

Chirurgia naczyniowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów, którzy poszukują alternatywnych metod leczenia, mogących skutecznie

zmniejszyć zaburzenia w układzie naczyniowym. Jest to bardzo ważna sfera medycyny naczyniowej, ponieważ chirurg naczyniowy zajmuje się pacjentami, którzy byli już leczeni przez innych lekarzy specjalistów, w tym kardiologów, endokrynologów czy ginekologów. Dlatego chirurg naczyniowy powinien posiadać wiele umiejętności, aby diagnozować i leczyć choroby naczyniowe.

 

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy przeprowadza badania diagnostyczne swoich pacjentów, a także zaleca odpowiednie leczenie zachowawcze lub chirurgiczne. Chirurgia naczyniowa obejmuje diagnozowanie i leczenie chorób układu krwionośnego i limfatycznego, takich jak: tętniak lub pęknięcie naczynia, zakrzepica żył głębokich (DVT), zatorowość płucna (PE) i przewlekła niewydolność żylna, niedrożność tętnic spowodowana atherothrombosis lub malformacje naczyniowe. Chirurg naczyniowy, który przeprowadza leczenie chirurgiczne, nazywany jest chirurgiem naczyniowym.

 

Istnieją jednak chirurdzy naczyniowi, którzy wykonują zarówno zabiegi diagnostyczne, jak i terapeutyczne. Tacy chirurdzy naczyniowi często zajmują się diagnozowaniem chorób naczyń za pomocą obrazowania ultrasonograficznego (USG) lub tomografii komputerowej (CT) z wzmocnieniem kontrastowym. Mogą oni leczyć naczynia dotknięte niedrożnością poprzez angioplastykę, stentowanie lub założenie urządzenia zamykającego naczynia w celu hemostazy po przebiciu naczynia. Chirurgia naczyniowa wymaga wielu umiejętności, ponieważ dotyczy pacjentów, których układ naczyniowy był już leczony przez innych specjalistów; są to m.in. kardiolodzy, endokrynolodzy, nefrolodzy czy ginekolodzy…

Aby przeczytać więcej na ten tematproszę odwiedzić: centrum chirurgii naczyniowej – chirurg naczyniowy

 

Podstawowe informacje na temat chirurgii naczyniowej i chirurgów naczyniowych. Chirurdzy naczyniowi diagnozują i leczą choroby układu krwionośnego, takie jak pęknięcie tętniaka lub naczynia, zakrzepica żył głębokich (DVT), zatorowość płucna (PE) i przewlekła niewydolność żylna, niedrożność tętnic spowodowana aterotrombozą czy malformacje naczyniowe. W celu przeprowadzenia leczenia chirurgicznego można ich nazwać chirurgami naczyniowymi. Istnieją jednak chirurdzy naczyniowi, którzy wykonują zarówno zabiegi diagnostyczne, jak i terapeutyczne; tacy chirurdzy naczyniowi często zajmują się diagnozowaniem chorób naczyń za pomocą obrazowania USG lub TK. Chirurgia naczyniowa wymaga wielu umiejętności, ponieważ dotyczy pacjentów, których układ naczyniowy był już leczony przez innych specjalistów;