Bezpieczeństwo w laboratorium – to ważne!
11 grudnia 2020Dostępność i stosowanie szeregu rodzajów sprzętu bezpieczeństwa ma zasadnicze znaczenie dla praktykowania bezpiecznej nauki. Sprzęt bezpieczeństwa powinien znajdować się w dobrze oznaczonych, dobrze widocznych i łatwo dostępnych miejscach we wszystkich laboratoriach lub w ich pobliżu, które używają niebezpiecznych chemikaliów. Aby uzyskać więcej informacji na temat wyposażenia bezpieczeństwa lub określonych wymagań prawnych, skontaktuj się z odpowiednią instytucją.
Przenośne osłony bezpieczeństwa
Przenośne osłony ochronne mogą zapewnić ograniczoną ochronę przed wybuchami, pożarami i zagrożeniami związanymi z rozpryskami chemikaliów. Gdy skrzydło okapu nie zapewnia odpowiedniego ekranowania, należy zastosować przenośne osłony ochronne. Należy zauważyć, że przenośne osłony ochronne nie zapewniają ochrony po bokach i z tyłu sprzętu i dlatego najlepiej działają w połączeniu z wyciągiem. Sprzęt laboratoryjny / aparatura chemiczna powinna być osłonięta ze wszystkich stron, aby nie było bezpośredniego kontaktu z personelem laboratorium.
Zestawy do wycieków chemikaliów
Każde laboratorium, które używa niebezpiecznych chemikaliów, powinno mieć dostęp do zestawu do kontroli wycieków. Kluczem do skutecznego zestawu na wypadek wycieku jest:
-
lokalizacja
-
zawartość.
Zestawy do wycieków powinny być strategicznie rozmieszczone wokół obszarów roboczych w stałych miejscach, aby były łatwo dostępne. Jeśli zestaw wycieków zostanie umieszczony w szufladzie lub szafce, szuflada lub szafka musi być oznaczona jako ta przeznaczona do tego celu. Ogólnie zestaw do wycieków powinien zawierać materiał absorbujący, odpowiednie środki ochrony osobistej, pojemnik na pozostałości wycieku oraz plastikową szufelkę i szufelkę. Laboratoria, które używają termometrów i manometrów rtęciowych lub wypełnionych rtęcią, powinny również mieć dostępny zestaw do wykrywania wycieków rtęci. Po zużyciu zestawu do wycieków należy go natychmiast uzupełnić.
Sprzęt chłodniczy
Stosowanie domowych urządzeń chłodniczych do przechowywania cieczy łatwopalnych stanowi poważne zagrożenie dla obszaru roboczego laboratorium, tak samo jak wtedy gdy zignorujesz kombinezon ochronny i zamiast niego założysz zwykły uniform. Temperatura lodówki jest zwykle wyższa niż temperatura zapłonu przechowywanych w niej łatwopalnych cieczy. Ponadto domowe lodówki zawierają odsłonięte źródła zapłonu, takie jak termostaty, światła i paski grzejne, które mogą zapalić łatwopalne opary uwalniane wewnątrz lodówki i spowodować pożar lub wybuch. Domowe lodówki mogą być używane tylko do przechowywania niepalnych chemikaliów i próbek.
Płyny łatwopalne należy przechowywać tylko w jednym z dwóch typów lodówek laboratoryjnych: lodówkach z zabezpieczeniem laboratoryjnym i lodówkach przeciwwybuchowych. Sprzęt chłodniczy bezpieczny w laboratoriach (zwany również łatwopalnym lub przeciwwybuchowym) jest zaprojektowany w celu wyeliminowania źródeł zapłonu tylko wewnątrz komory do przechowywania, nawet jeśli inne elementy konstrukcyjne zabezpieczające, takie jak samozamykające się drzwi, magnetyczne uszczelki drzwi i sprężarki i obwody umieszczone w górnej części agregatu chłodniczego zostały wbudowane.