Barwniki w produktach spożywczych – które z nich są bezpieczne?
22 lipca 2021Przemysł spożywczy to jedna z najważniejszych i najprężniej działających gałęzi gospodarki. Wytwarzanie żywności na dużą skalę wymaga dbałości o wszystkie etapy procesu produkcyjnego. Poza nowymi technologiami i dobrymi surowcami, ważne są również wszystkie dodatki do żywności, które pozwalają na zwiększenie jej trwałości, poprawę wyglądu, smaku i aromatu. Barwniki w produktach spożywczych są jednym ze składników, które można dziś spotkać praktycznie w każdej żywności.
Zadaniem barwników w produktach spożywczych jest poprawa właściwości wizualnych żywności. Barwniki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie na etapie przetwarzania surowców tracą one swoją efektowną i przyciągającą spojrzenia barwę. A kolor produktów żywnościowych ma ogromny wpływ na zachowania konsumentów i ich decyzje zakupowe. Zawsze wybiorą taką wędlinę, która ma lepszy kolor czy takie ciasteczka, które pod względem wizualnym prezentują się lepiej od innych. Wykorzystanie barwników spożywczych jest więc powszechne. Konsumenci powinni jednak zdobyć nieco wiedzy i mieć świadomość, które z nich są naturalne, a które nie do końca.
Nie wszystko, co E jest złe
Wiele barwników spożywczych, jakie znajdziemy na etykietach produktów żywnościowych, kryje się pod nazwą E i ciągu cyfr następujących po literze. W świadomości społecznej panuje często przekonanie, że wszystko, co ma w składzie E, jest pełne sztucznych substancji. Tymczasem pod E często kryją się jak najbardziej naturalne barwniki, jak kurkumina, ryboflawina czy naturalny karoten lub czerwień buraczana. Są to naturalne substancje, które powstają w wyniku procesu ekstrakcji czy innych form wyciągania ich z naturalnych produktów. Warto więc mieć świadomość, że E nie zawsze oznacza sztuczne i szkodliwe substancje. Z drugiej strony – sporo jest substancji o dosyć zwykłych nazwach, które należą do grupy barwników sztucznych. Jeśli chcemy nauczyć się je rozróżniać, dobrze jest zainteresować się tą tematyką, co na pewno ułatwi czytanie etykiet żywności w przyszłości. Zwracajmy uwagę także na różnicę między barwnikami naturalnymi a identycznymi z naturalnymi. Wbrew pozorom, to wcale nie jest to samo.
Potrzebne dodatki do żywności
Barwniki spożywcze są w żywności potrzebne, dlatego też trudno sobie wyobrazić produkcję bez ich stosowania. Podobnie jest w przypadku niektórych wypełniaczy i konserwantów, które są nieco demonizowane, a w rzeczywistości trudno sobie wyobrazić bez nich dobrą wędlinę o właściwej konsystencji. Białko drobiowe to jeden z dodatków, które są powszechnie wykorzystywane w przemyśle mięsnym do wytwarzania wędlin i innych produktów mięsnych. Białko poprawia konsystencję wędliny, wiąże tłuszcz i wodę, może również pooprawiać właściwości, jeśli chodzi o makroskładniki. Jest to dodatek, który przydaje się w wędlinie i nie powinien być uważany za coś złego czy sztucznego. Czytanie etykiet na produktach wymaga posiadania solidnej wiedzy i stałego aktualizowania informacji. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam robić zakupy, nie będziemy też ulegali powszechnym i często błędnym opiniom.