Ekscytujące techniki produkcji rumu
1 września 2023Rum to jeden z najbardziej różnorodnych alkoholi, wytwarzany na całym świecie i przy użyciu różnorodnych metod. Wiele krajów ma wielowiekową tradycję w produkcji rumu, podczas gdy inni współcześni producenci są pionierami nowych i ekscytujących technik.
Chociaż rum zawdzięcza niektóre swoje właściwości trzcinie cukrowej użytej do jego produkcji, istnieje wiele innych czynników wpływających na jego smak. Jednym z głównych czynników jest to, czy produkt jest starzony i jakie są metody jego starzenia. Sposób, w jaki producenci podchodzą do starzenia jasnego rumu, jeśli w ogóle, różni się od starzenia ciemnego rumu. To podstawowa rzecz, która wpływa na różnicę pomiędzy ciemnym i jasnym rumem.
Dlaczego do starzenia rumu używa się beczek?
Beczki są używane do starzenia alkoholi od dłuższego czasu i stały się centralnym elementem smaków wielu alkoholi, w tym whisky i rumu, nie wspominając o dużej części wina. Praktyka ta wywodzi się z czasów, gdy do transportu alkoholi na statkach używano beczek. Ludzie odkryli, że spirytusy nie tylko nabrały cech i koloru beczek, ale stały się bardziej zaokrąglone, z mniejszą ilością ostrych elementów, po pewnym czasie w dębowych beczkach, jednym z typów beczek używanych do starzenia rumu.
Z biegiem lat praktyka ta ugruntowała się, a destylatorzy używali różnych typów beczek do starzenia rumu i innych alkoholi, w tym beczek z białego dębu, pochodzących z Europy lub USA. Często są to beczki, które były używane do starzenia czegoś innego. We wszystkich tych przypadkach specyfika beczki ma wpływ na finalny trunek.
Rodzaje smaków, jakie dąb nadaje alkoholowi – wanilia, słodycz, przyprawa i inne – wszystkie pięknie komponują się z nieodłącznymi cechami rumu.
Różne techniki starzenia rumu
Prawdopodobnie jest tyle podejść do dojrzewania rumu, ilu jest producentów rumu, a tak wiele zmiennych wpływa na smak gotowego trunku.
Rodzaj dębu i to, co posiadał wcześniej, jest tutaj najbardziej oczywistym czynnikiem. Amerykański dąb słynie z nut wanilii, popcornu i delikatnych nut toffi, podczas gdy dąb europejski jest bardziej znany ze swojego orzechowego wpływu. A jeśli w beczce znajdował się wcześniej inny płyn – najczęściej bourbon lub sherry – to ma to również wpływ na trunki.
Istnieje jednak wiele innych zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o starzenie się dębu. Istotnym czynnikiem jest na przykład wpływ temperatury na dojrzewanie rumu. Podczas gdy niektóre alkohole takie jak szkocka dojrzewają w beczkach w klimacie umiarkowanym przez dłuższy czas, rum prawie zawsze dojrzewa w klimacie tropikalnym, ponieważ tam uprawia się trzcinę cukrową. Wyższe temperatury, a czasem także wahania temperatur w danym dniu, powodują, że interakcja pomiędzy dębem i rumem jest znacznie silniejsza. Oznacza to, że aby uzyskać taką samą siłę oddziaływania beczek, potrzeba znacznie mniej czasu. Jedno z najciekawszych podejść do starzenia w beczkach pochodzi z Hiszpanii.
Wejdź na stronę: www.swiatbarmana.pl a na temat różnych ciekawostek dotyczących rumu dowiesz się jeszcze więcej.