Do kogo kierowane są zasilacze awaryjne UPS? Zastosowanie UPS

Do kogo kierowane są zasilacze awaryjne UPS? Zastosowanie UPS

26 października 2022 0 By Anna Szafrańska

Utrata zasilania, awarie czy nawet chwilowe spadki napięcia bywają uciążliwe dla osób prywatnych, domowników, którzy np. pracują przy komputerze. Może bowiem dojść do m.in. utraty danych. Takie sytuacje są tym bardziej niepożądane w firmach działających w różnych branżach, a także w placówkach medycznych. Rozwiązaniem są awaryjne zasilacze UPS.

Zasilacz UPS – co to takiego?

Zasilacz awaryjny UPS, czyli zasilacz bezprzerwowy, to urządzenie, do którego zostają podłączone rozmaite sprzęty. Dzięki temu są one chronione podczas występowania wahań napięcia, spadków – nawet niewielkich, czy też całkowitego zerwania źródła zasilania.

Bateria UPS – do czego się przydaje?

Wraz z zasilaczem awaryjnym UPS warto nabyć dodatkowy produkt, jakim jest bateria UPS. Jej zadaniem jest wydłużenie czasu podtrzymania napięcia UPS’a, gdy dojdzie do sytuacji, w której wystąpi awaria zasilania.

Tego typu akumulator gwarantuje wydłużenie czasu pracy zasilacza awaryjnego UPS, jednocześnie nie zmieniając poziomu obciążenia.

Zasilacz awaryjny UPS – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Za pomocą zasilaczy najczęściej podłączane zostają komputery, w szczególności w firmach, w przestrzeni biurowej, choć równie dobrze to rozwiązanie sprawdza się w domu. W razie awarii dane nie zostaną utracone, ponadto aż do czasu usunięcia usterki, póki działa akumulator w zasilaczu awaryjnym, można bezpiecznie kontynuować pracę.

Takie zabezpieczenie jest niezbędne w szpitalach. Sprzęty medyczne muszą być cały czas sprawne, nie można sobie pozwolić na nawet krótkotrwałe przerwy w ich działaniu, ponieważ to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

UPS zasilanie awaryjne znajduje swoje zastosowanie w systemach monitoringu oraz w serwerowniach, które służą do przechowywania danych.

UPS zasilanie awaryjne – typy zasilaczy

Zasilacze awaryjne UPS występują w kilku rodzajach. Znajomość ich działania jest niezwykle ważna, bo determinuje dobór zasilacza w zależności od potrzeb oraz typu urządzeń, które będą do niego podłączone.

Dostępne zasilacze UPS to:

  • Off-line – jest to najprostsza konstrukcja, podłączana bezpośrednio do sieci energetycznej. Praca na baterii rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy wystąpi awaria zasilania sieciowego. Ten typ zasilacza nie chroni przed wahaniami napięcia
  • Line-interactive – to zaawansowana wersja modelu offline. Znajdujemy tu przetwornik napięcia, który stabilizuje prąd płynący w sieci energetycznej. W tym przypadku można liczyć na minimalizowanie skutków ubocznych występowania wahań napięcia
  • Online – najbardziej zaawansowany typ zasilacza. Podłączone urządzenia są w pełni bezpieczne, chronione przed wahaniami napięcia czy awariami w zasilaniu sieciowym. Nie ma również mowy o niestabilności prądowej lub zakłóceniach sieci, bo urządzenia współpracują tylko z zasilaczem online, a zasilanie sieciowe odpowiada za podtrzymywanie naładowania akumulatora.

Właściwy wybór zasilacza ma zatem znaczenie nie tylko ze względów kosztowych (zasilacze online są najdroższe), ale i związanych z bezpieczeństwem pracy czy przechowywanych danych oraz ochroną przed negatywnymi skutkami występowania wahań napięcia czy awarii w zasilaniu sieciowym.

Sprawdź również artykuł „Wydajna sieć teleinformatyczna – jakie elementy powinna zawierać?”. Dowiedz się, co poza zasilaczami UPS jest niezbędne, by system teleinformatyczny działał prawidłowo i sprawnie. 

 

Maty wejściowe – dlaczego warto w nie zainwestować?