Skarga na uciążliwego sąsiada
6 grudnia 2021W dzisiejszych czasach sąsiedzi mogą dać się we znaki i znacznie utrudnić życie nawet w najbardziej przytulnym i wymarzonym mieszkaniu. Ciągłe remonty do późnych godzin, głośne imprezy czy inne tego typu rzeczy są codziennością wielu osób. Jak więc zmusić sąsiada do tego, aby ograniczył swoje ekscesy? Istnieje narzędzie do walki z tego typu przypadkami, a jest nią skarga na uciążliwego sąsiada.
Lokatorzy mają prawa domagać się spokoju i ciszy, w związku z tym warto zapoznać się z wszelkimi narzędziami, które mogą do tego doprowadzić, a przy tym ukrócić poczynania sąsiada sprawiającego problemy. Co prawda pozbycie się szkodliwego lokatora, szczególnie gdy jest on właścicielem swojego mieszkania, nie jest rzeczą prostą, jednak przy odpowiedniej strategii możliwą.
Przed złożeniem skargi na sąsiada warto odnotowywać wszystkie wyskoki sąsiada, które są niezgodne z regulaminem wspólnoty. Należą do nich takie rzeczy jak naruszanie ciszy nocnej. Każde tego typu zachowanie może być zakończone przez wezwanie policji. Policja ma natomiast obowiązek przyjąć tego typu zgłoszenie i przyjechać na miejsce zdarzenia. Jeżeli sytuacja ta powtarza się kilkukrotnie ma natomiast możliwość skierowania sprawy do sądu.
Jeżeli nawet to nie sprawi jednak, że sąsiad się uspokoi, a jest on właścicielem mieszkania, w którym przebywa, należy wejść na drogę sądową. W sądzie jednak konieczne jest udowodnienie winy poprzez przedstawienie stosownych argumentów oraz dowodów. Podstawę do tego, aby to zrobić daje artykuł 144 Kodeksu Cywilnego, w którym jasno są sformułowane wszelkie nieprawidłowości, jakich mieszkaniec nie może się dopuszczać.
Skarga na uciążliwego sąsiada wzór powinna być odpowiednio przygotowana. Musi ona przede wszystkim zawierać dane osobowe oraz przyczynę, dla której ją składamy. Wszelkie immisje, czyli działania zakłócające codzienne życie w nieruchomościach, powinny być dobrze opisane i udowodnione. Odpowiedni sąd rozważy natomiast, czy są one podstawą do tego, aby szkodliwego lokatora usunąć z mieszkania. Do różnego rodzaju działań, które są podstawą do podjęcia takiej decyzji są głośne, notoryczne hałasy, trudny do zniesienia zapach, blokowanie wejść do mieszkania, czy też sprowadzanie bardzo nietypowych osób, które mogą powodować u innych mieszkańców budynku powody do obaw o swoje bezpieczeństwo.
W przypadku problemów z uciążliwym sąsiadem wyróżnia się więc kilka etapów walki. Pierwszym jest oczywiście rozmowa z obiektem naszych problemów. Jeżeli to nie pomoże, warto o interwencję poprosić policję, jeżeli sąsiad w sposób jawny i oczywisty przekracza punkty regulaminu wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli pomimo tego, lokator nie zmienia swojego postępowania i dalej uprzykrza życie sąsiadom, należy złożyć skargę do odpowiedniego sądu, który ma obowiązek sprawę rozpatrzyć. W przypadku jej wygrania uciążliwy lokator ma obowiązek zaprzestać wszelkich działań, które szkodzą sąsiadom bądź w znaczący sposób utrudniają im życie. Należy jednak odpowiednio skonstruować skargę na uciążliwego sąsiada. Istnieją jednak różnego rodzaju wzoru, które można w prosty sposób uzupełnić.