Rozwijasz działalność? Zamiast wynajmować halę magazynową (produkcyjną), pomyśl nad jej budową
16 lutego 2021Posiadanie własnej hali magazynowej, czy produkcyjnej ma jedną podstawową zaletę. To rozwiązanie kompleksowo dopasowane do indywidualnych potrzeb firmy. Co więcej, hale “szyte na miarę” mają dodatkowo potencjał rozwojowy. Taką inwestycję możemy rozbudowywać wraz z rozszerzaniem prowadzonego biznesu. A w sytuacji przejściowego kryzysu? Posiadaną halę magazynową można oczywiście swobodnie wynająć – krótkoterminowo lub w dłuższej perspektywie. Co jednak będzie lepszym rozwiązaniem – budowa na własną rękę, czy zlecenie zadania zewnętrznemu wykonawcy? Sprawdzamy.
Na początek projekt. Komu zlecić jego przygotowanie?
Niezależnie od przyjętego rozwiązania, po wyborze lokalizacji i zakupie działki pod montaż hali stalowej, potrzebny będzie nam projekt. Ten powinien uwzględniać przede wszystkim przeznaczenie obiektu, czyli to, co będziemy w nim składować. Magazynowane materiały zdefiniują nam bowiem m.in. to, jaki surowiec zostanie zastosowany w budowie, i określą przy tym wstępnie koszt inwestycji. Przygotowanie projektu wiązać się będzie również z analizą terenu pod halę, wprowadzeniem zabezpieczeń przeciwpożarowych, czy też uwzględnieniem dodatkowego wyposażenia, jak chociażby suwnice, doki przeładunkowe, czy też panele fotowoltaiczne. Specyfika zadania powinna więc kierować nas w stronę fachowców, którzy nie tylko przygotują dla nas projekt, ale zrealizują kompleksowo montaż naszej hali.
Jak przekonaliśmy się na konspekt.eu, stronie sprawdzonego projektanta i wykonawcy specjalizującego się w realizacjach hal stalowych, proces przygotowania koncepcji i projektu budowlanego hali magazynowej, czy produkcyjnej wyróżnia się konkretną specyfiką. Warto, aby był wykonany przez specjalistów z doświadczeniem właśnie w tej dziedzinie. Jeszcze lepiej jeśli zostanie bezpośrednio połączony z montażem hali. W takim przypadku zdecydowanie łatwiej o optymalizację kosztów realizowanej inwestycji.
Jaka hala będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem?
W kwestii wyboru konkretnego rozwiązania warto zdać się na doświadczenie sprawdzonego projektanta i wykonawcy hali. Wśród proponowanych wariantów na pewno znajdzie się hala systemowa, należąca do lekkich i chyba najtańszych rozwiązań na rynku. Nakłady inwestycyjne zostają tutaj wyraźnie zredukowane m.in. ze względu na zmniejszenie ciężaru konstrukcji (zapotrzebowanie na stal spada tutaj o 30 do 50%). Inne rozwiązanie to kratowe hale stalowe przystosowane do montażu suwnic pomostowych jedno i dwudźwigarowych, podwieszanych oraz kolumnowych. W tym przypadku także możemy liczyć na znaczną oszczędność materiału (w porównaniu z konstrukcjami ramowymi).
Uzupełnieniem oferty mogą być indywidualnie zaprojektowane pomosty technologiczne, klatki schodowe, czy ciągi komunikacyjne. Korzystając z kompleksowych rozwiązań, projektowych i realizacyjnych, dostarczanych przez jednego wykonawcę, łatwiej uzyskamy pożądaną, funkcjonalną całość dopasowaną do potrzeb naszego biznesu. Co więcej, autorskie rozwiązania dobrych firm w branży, dostarczają możliwości, do których nie będziemy mieć dostępu decydując się na montaż hali na własną rękę.
Materiał opracowano we współpracy z Industrial