Uzdatnianie wody pitnej – podstawowe informacje i metody

Uzdatnianie wody pitnej – podstawowe informacje i metody

28 października 2020 0 By Redakcja

Wody źródłowe, niezależnie od tego, czy są to wody powierzchniowe, czy podziemne, mogą zawierać szereg zanieczyszczeń, które mogą sprawić, że woda będzie niebezpieczna do picia lub niedopuszczalna ze względów estetycznych (np. zły smak, zapach lub wygląd). Do zanieczyszczeń tych zalicza się:

  • cząstki stałe,

  • zanieczyszczenia mikrobiologiczne,

  • substancje chemiczne występujące naturalnie,

  • substancje chemiczne pochodzące z działalności człowieka.

Spośród nich dwa, dla których najważniejsza jest obróbka, to cząstki stałe i zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Oczyszczanie tych zanieczyszczeń znane jako uzdatnianie do wody jest szczególnie ważne w przypadku wód powierzchniowych i płytkich wód gruntowych, na które mają wpływ zdarzenia naziemne. Oczekuje się, że głębokie wody podziemne lub wody podziemne z ograniczonych warstw wodonośnych będą o wiele lepszej jakości niż wody powierzchniowe lub płytkie wody gruntowe, a w niektórych przypadkach są nieoczyszczone.

Istnieją różne metody dezynfekcji używane obecnie w wodociągach

Chlorowanie jest najczęściej stosowaną na świecie metodą dezynfekcji. Unieczynnia bakterie, wirusy i pierwotniaka Giardię. Nie dezaktywuje jednak Cryptosporidium wystarczająco szybko, aby można go było zastosować do uzdatniania wody. Przydatne będą też zmiękczacze do wody oraz sól tabletkowana.

Ważną zaletą chloru w porównaniu z dwoma innymi głównymi środkami dezynfekującymi używanymi w gospodarstwach domowych jest to, że pozostaje obecny w wodzie wystarczająco długo, aby zapewnić pozostałości środka dezynfekującego po oczyszczeniu. Jest to ważne dla utrzymania bezpiecznego zaopatrzenia w wodę. W przypadku niskiego poziomu zanieczyszczenia wchodzącego do strefy dystrybucji, chlor zapewnia pewien stopień ochrony przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

Skuteczność chloru jako środka dezynfekującego zależy od pH; wyższa kwasowość (czyli niższe pH) sprzyja dezynfekcji. Oprócz tego, że jest dobrym środkiem dezynfekującym, chlor jest umiarkowanie silnym utleniaczem chemicznym i dlatego jest również używany do utleniania zanieczyszczeń, gdy tego wymaga uzdatnianie do wody.

Promieniowanie ultrafioletowe a uzdatnianie wody

Światło ultrafioletowe (UV) może inaktywować mikroorganizmy poprzez uszkodzenie ich DNA. Podobnie jak ozon, lampa UV Białystok może dezaktywować pierwotniaki i bakterie. Niektóre wirusy są odporne na inaktywację przez światło UV, chociaż jest skuteczny wobec większości wirusów. Cząsteczki w wodzie osłabiają skuteczność dezynfekcji światła UV, podobnie jak ma to miejsce w przypadku chemicznych środków dezynfekujących. Intensywność światła decyduje o zdolności promieniowania UV do inaktywacji mikroorganizmów, a cząsteczki zmniejszają intensywność światła przechodzącego przez wodę. Tutaj również najlepiej gdy lampa UV Białystok jest uzupełniona dodatkowo o zmiękczacze do wody i rozwiązania takie jak sól tabletkowana. Wtedy można mieć pewność, że efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami i bezpieczny. To naprawdę sporo pomaga i daje wielkie możliwości, jeśli chodzi o skuteczne uzdatnianie wody.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat uzdatniania wody? Zajrzyj tutaj: https://mk94.pl/blog-uzdatnianie-wody/.