Szkło budowlane – jakie ma zastosowanie?

Szkło budowlane – jakie ma zastosowanie?

20 listopada 2023 1 By Anna Szafrańska

W nowoczesnej architekturze różnego typu szkło znajduje bardzo wiele zastosowań. Zastanawiasz się nad uwzględnieniem szkła w projekcie wyposażenia wnętrza swojego domu lub mieszkania? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, kto wie, może akurat w tym tekście znajdziesz coś, co cię skutecznie zainspiruje? 

Szkło jest materiałem wyjątkowym, ponieważ jest całkowicie przezroczyste. Ta niezwykła cecha sprawiała, że od stuleci materiał ten jest pożądany przez każdego, kto buduje dom. Oczywiście w dawnych stuleciach, gdy technologia pozyskiwania szkła nie była tak rozwinięta jak obecnie wykonywanie nawet malutkich szklanych szybek było niezwykle czasochłonne, a co za tym idzie – także bardzo kosztowne, dlatego na zastosowanie szkła w okna mogło sobie pozwolić na prawdę niewielu. Przeszklenia w zabytkach architektonicznych zachowały się przede wszystkim w rozmaitych budowlach sakralnych. Obecnie szkło w różnej postaci jest bardzo szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach budownictwa.

Nowe rodzaje szkła

Oczywiście zastosowanie szkła w budownictwie kojarzy nam się w pierwszej kolejności z szybami w oknach, ale obecnie jego rola nie ogranicza się tylko do tak wąskiej dziedziny. Ze szkła obecnie wykonywane są nawet całe ściany działowe, elewacje budynków, zadaszenia, balustrady, a nawet schody. Ten fascynujący materiał sprawia, że gdziekolwiek byśmy go nie zastosowali wpływa bardzo pozytywnie na wizualny odbiór całej aranżacji. Tak różnorakie zastosowanie szkła jest możliwe przede wszystkim dzięki opracowywaniu coraz to kolejnych metod jego obróbki. Nie bez znaczenia jest także powstawanie różnych jego typów. Do istotnych odkryć w zakresie technologii szklarskich należy hartowane szkło. Ponieważ materiał ten w swej podstawowej postaci jest kruchy i z tego względu dość nietrwały opracowano inne jego wersje. Hartowane szkło pozyskuje się przeprowadzając podobne procesy jak to ma miejsce w przypadku hartowania stali. Taflę szkła najpierw podgrzewa się do temperatury kilkuset stopni Celsjusza, a następnie stopniowo schładza strumieniem powietrza. Kilkukrotne powtórzenie tej czynności sprawia, że zmianie ulega struktura szkła. Staje się ono dużo bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle istotną zaletą szkła hartowanego jest także to, jak zachowuje się w przypadku jego rozbicia. W przeciwieństwie do klasycznego szkła, hartowane szkło rozpada się na drobne kawałki o tępych nieszkodliwych dla człowieka krawędziach. Właśnie dzięki możliwości pozyskiwania hartowanego szkła możliwe stało się tworzenie bezpieczniejszych samochodów i innych pojazdów z przeszkleniami. Hartowane szkło jest także odporne na działanie wysokich temperatur, znajduje więc wiele zastosowań w kuchni.

Poszukujesz profesjonalnej firmy szklarskiej we Wrocławiu lub okolicach? Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się ofertą marki Binglass. Firma od lat specjalizuje się w obróbce i produkcji szkła na potrzeby szeroko rozumianego budownictwa. Specjaliści z firmy Binglass realizują zarówno zamówienia hurtowe dla odbiorców z Polski oraz zagranicy jak i dla klientów indywidualnych z województwa dolnośląskiego oraz samej jego stolicy – Wrocławia.