Stół warsztatowy- najważniejsze parametry

Stół warsztatowy- najważniejsze parametry

6 marca 2024 0 By Redakcja

Stół warsztatowy to jeden z najważniejszych mebli w każdym garażu czy warsztacie. Gdzie sprawdzą się metalowe stoły warsztatowe i jaki stół do garażu będzie najlepszy? Czym cechują się profesjonalne stoły warsztatowe i co odpowiada za komfort pracy?

Stół warsztatowy- komu się przyda?

Stół warsztatowy może być przydatny dla wielu osóbjest idealny dla rzemieślników, artystów, stolarzy, kowali i innych osób pracujących nad różnymi projektami manualnymi. Zapewnia solidną powierzchnię roboczą do cięcia, montażu i tworzenia. Jest idealny dla rzemieślników, artystów, stolarzy, kowali i innych osób pracujących nad różnymi projektami manualnymi. Zapewnia solidną powierzchnię roboczą do cięcia, montażu i tworzenia. W zakładach produkcyjnych, fabrykach czy warsztatach naprawczych stół warsztatowy może być niezbędny do montażu i naprawy różnych urządzeń i maszyn.  Tak naprawdę, stół warsztatowy przy się właściwie w każdym przydomowym garażu, zapewniając bezpieczną przestrzeń do prac manualnych różnego rodzaju.

Stoły warsztatowe i ich rodzaje

Stoły robocze możemy podzielić ze względu na ich funkcjonalność. Wyróżniamy stoły do montażu, idealne do wszelkich prac przy użyciu narzędzi ręcznych lub mechanicznych. Drugim rodzajem stołów są stoły robocze do obróbki metali czy drewna. Na takich stołach montuje się obrabiarki czy np. urządzenia spawające. Trzecim rodzajem stołów są stoły serwisowe, służące do prac serwisowych, montażu i demontażu elementów, często precyzyjnych. Podstawą dla wygody korzystania ze stołu warsztatowego jest solidny i gruby blat roboczy. Ogromne znaczenie ma także wielkość blatu.

Jakie cechy mają profesjonalne stoły robocze?

W zależności od rodzaju i modelu, stoły warsztatowe mogą miec bardzo różne parametry. Dostępne są np. stoły z blatami z litego drewna, zazwyczaj z twardej bukowiny. Ten rodzaj drewna jest bardzo odporny i trwały, nadaje się do pracy nawet z bardzo ciężkimi przedmiorami. Blat może by wykończony także sklejką, która jest odporna na zabrudzenia czy wodę, ale musi zostać odpowiednio zaimpregnowana przed użyciem. Trzecim rodzajem wykończenia blatów jest tworzywo sztuczne lub guma, a zaletą tego rozwiązania jest wyjątkowo duża odporność na wszelkie czynniki chemiczne. Istnieją jeszcze inne możliwości wykończenia blatu roboczego, jednak te są stosowane zdecydowanie najczęściej.

Podstawową zasadą przy projektowaniu stołów warsztatowych, której trzyma się każdy producent, jest zasada KISS, zakładająca, że stół ma mieć prostą budowę i musi być solidny. Najważniejszym elementem jest blat i to on warunkuje wygodę i funkcjonalność blatu.