Spółki budowlane i ich pozycja na rynku – ocena analityka finansowego
14 grudnia 2019Spółki budowlane na polskim rynku radzą sobie dosyć dobrze, szczególnie wtedy, gdy są to duże firmy z wieloletnim doświadczeniem i stabilną pozycją. Mniejsze firmy mogą mieć pod tym względem różne kłopoty finansowe, związane z nieterminowym przepływem środków od ich kontrahentów czy klientów. W ocenie kondycji finansowej spółek budowlanych przyda się korzystanie z usług niezależnych analityków finansowych, którzy potrafią dokładnie ocenić sytuację firmy na podstawie konkretnych dokumentów.
Analitycy finansowi to fachowcy, którzy mają doświadczenie i potrafią na podstawie danych liczbowych tworzyć dalekosiężne prognozy. Dobrych analityków możemy znaleźć na portalach branżowych, w serwisach tematycznych oraz w wielu innych miejscach w sieci. Oferty pracy IT oraz oferty analityków warto sprawdzać uważnie i korzystać wyłącznie z usług tych fachowców, którzy cieszą się renomą na rynku tego rodzaju usług. Im większa firma i większe finanse, tym bardziej potrzebuje doświadczonego i wykwalifikowanego profejsonalisty.
Analiza na każdym poziomie
W trakcie wykonywania analizy finansowej firmy budowlanej, bez względu na rodzaj spółki, ważne jest, by właściciel nie ukrywał żadnych istotnych faktów. Analityk powinien mieć dostęp do wszelkich dokumentów, informacji na temat inwestycji, zobowiązań, płatności i innych kwestii związanych z przepływem środków pieniężnych, ale również z przepływem informacji. Analiza nie jest jedynie działalnością prowadzoną w celach informacyjnych. Takie dokumenty są później przydatne w ocenie ryzyka inwestycyjnego, a także w planowaniu rozwoju firmy w bliższej i dalszej perspektywie. Analiza finansowa pozwala kompleksowo spojrzeć na sytuację firmy. Dzięki temu właściciel wie, czy może sobie pozwolić na dodatkowe inwestycje, rozwój oraz poszerzanie działalności czy rynków zbytu. Warto jednak pamiętać, że rozwój i inwestycje są możliwe jedynie wtedy, gdy firma ma stabilną i pewną kondycję na rynku w swojej branży oraz odpowiedni zapas kapitału. Wtedy można przypuszczać, że nowe inwestycje pozwolą wypłynąć firmie na dodatkowe szerokie wody biznesowe.
Kiedy nie należy inwestować?
Jeśli analiza kondycji finansowej firmy okaże się niezbyt korzystna, właściciele nie powinni decydować się na żadne kroki związane z kolejnymi wydatkami. Choć perspektywa rozwoju i dodatkowych dochodów może być kusząca, ryzyko inwestycji jest zbyt duże, jeśli firma nie ma zaplecza finansowego. Niewłaściwe decyzje i szukanie możliwości rozwoju bez dodatkowych środków mogą spowodować kolejne kłopoty w firmie. Jeśli firma ma problemy, powinna najpierw szukać możliwości wyjścia z długów, postawienia wszystkich działów na nogi, cięcia wydatków. Nie ma natomiast sensu generowanie dodatkowych kosztów, jeśli nie ma się pewności, że dodatkowe inwestycje faktycznie będą skuteczne i przyniosą firmie korzyści.