Praktyczne aspekty inwestowania w metale szlachetne
29 czerwca 2022Złoto, srebro, platyna czy nawet pallad. Co łączy wymienione surowce? Oczywiście fakt, że wszystkie są metalami szlachetnymi, nawet jeśli od jakiegoś czasu dwa ostatnie traktowane są bardziej jako metale przemysłowe. Łączy je również fakt, iż w nadchodzących miesiącach znowu mogą trafić na pierwsze strony branżowych portali, jeśli tylko ceny złota czy innych kruszców ponownie zaczną rosnąć. No dobrze, załóżmy, że podjęliśmy decyzję o chęci uzyskania ekspozycji na rynek metali szlachetnych. W takim razie, jakie mamy możliwości?
Sposób 1 – Zakup fizycznego kruszcu
Zakup monety czy sztabki będzie najbezpieczniejszą metodą lokowania środków w metalach szlachetnych. Zwłaszcza jeśli spodziewamy się problemów systemowych, kataklizmów czy wojen. W końcu metale będzie zawsze pod ręką i jeśli zechcemy to nikt, oprócz nas samych, nie będzie miał do niego dostępu. Co więcej, naszą inwestycję możemy realnie dotknąć i poczuć, a jednocześnie relatywnie szybko znaleźć bezpieczne źródło, aby kruszec w takiej formie nabyć, jeśli spodziewamy się aprecjacji ceny złota. Mennicakapitalowa.pl może być jednym z pierwszych miejsc, gdzie zaczniemy szukać ciekawych ofert.
Sposób 2 – Zakup funduszu ETF zabezpieczonego fizycznym metalem
Możemy uzyskać ekspozycję na fizyczny metal, jednocześnie nie kupując go bezpośrednio. Do tego celu służyć mają fundusze typu ETF, które zabezpieczone są właśnie kruszcem. Pozwalają one na wejście w rynek metali szlachetnych, nawet jeśli posiadamy tylko niewielkie kwoty, które aktualnie możemy przeznaczyć na ich zakup. Należy uznać to za drugi najbezpieczniejszy sposób zakupu tego typu aktywów.
Sposób 3 – Zakup spółek wydobywczych
Kolejną metodą uzyskania dostępu do rynku metali szlachetnych jest zakup spółek, które zajmują się ich wydobyciem, aczkolwiek od razu zaznaczyć należy, iż jest to sposób obarczony znacznie większym ryzykiem, aniżeli poprzednie. Tak samo, jak w przypadku ETF-ów, nie potrzebujemy do tego dużych kwot, natomiast zmienność takiej inwestycji będzie nieporównywalnie wyższa.
Sposób 4 – Zakup kontraktów terminowych
Najbardziej ryzykowną oraz skomplikowaną formą partycypowania w rynku metali szlachetnych będzie bez wątpienia zakup kontraktów terminowych na dany metal. O ile w przypadku spółek wydobywczych jeszcze możemy mówić o inwestowaniu, gdyż istnieje możliwość wyboru podmiotu o silnych fundamentach i posiadaniu go przez wiele lat, tak w przypadku instrumentu pochodnego, jak kontrakty, będzie to już czysta spekulacja na cenie surowca.
Sposób 5 – Wykorzystywanie różnorakich produktów strukturyzowanych, CFD czy firm zajmujących się zakupem metalu w naszym imieniu
Rynek nie cierpi próżni, więc jeśli jakiś sposób inwestowania czy spekulowania wydaje się mieć potencjał to wcześniej, czy później pojawi się podmiot lub instrument, który będzie go oferować. Bardzo prawdopodobne, że natrafimy na brokerów oraz firmy oferujące całą gamą produktów pozwalających uzyskać, w mniejszym lub większym stopniu, ekspozycję na dany metal szlachetny.
Posumowanie
Niewątpliwe istnieje wiele ciekawych metod, aby znaleźć się na tym rynku, jeśli spodziewamy się wzrostów ceny złota czy innych metali szlachetnych. Niemniej jednak warto pamiętać, aby bezpieczeństwo stawiać zawsze na pierwszym miejscu, a przed zakupem kruszcu odpowiednio zbadać potencjalne ryzyko, na jakie się wystawiamy. Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na zakup metalu w formie fizycznej, gdzie jednym z najważniejszych elementów będzie wiarygodna mennica. Polska to państwo o relatywnie słabej walucie, które w ostatnich miesiącach jeszcze mocniej odczuwa swoje niełatwe położenie geopolityczne. W efekcie tego, temat metali szlachetnych będzie jeszcze niejednokrotnie powracał na łamy ekonomicznej debaty naszego kraju.