Od Mezopotamii po dziś – historia pieczątki w skrócie

Od Mezopotamii po dziś – historia pieczątki w skrócie

17 listopada 2020 0 By Redakcja

Pieczątki mają bogatą historię sięgającą ponad 9 000 lat wstecz. Zamierzamy po krótce zbadać tę przeszłość i to, jak pieczęć zmieniała się na przestrzeni wieków, od pieczęci cylindrycznych po zaawansowane technologicznie pieczątki elektroniczne, które obecnie sprzedajemy online.

Pierwsze pieczątki

Pierwszym wcieleniem znaczka była pieczęć cylindryczna. Te skomplikowane stemple były używane w całej Mezopotamii i służyły do ​​finalizowania transakcji handlowych i podpisywania listów. Wzór każdej pieczęci byłby całkowicie wyjątkowy. Cylinder był noszony na sznurku na szyi właściciela, a jeśli właściciel musiał coś podpisać, zdejmował go i zwijał w wilgotnej glinie, aby pozostawić wrażenie, coś w rodzaju podpisu.

Pieczątki w drewnie (220 n.e.)

Najwcześniejszy przykład tego, co moglibyśmy rozpoznać jako stemplowanie, pochodzi ze starożytnych Chin i istniał na długo przed wynalezieniem prasy drukarskiej. Proces ten, zwany drzeworytem, ​​polegał na wyrzeźbieniu obrazów i znaków w bloku drewna, a następnie nałożeniu atramentu i tkaniny w celu uzyskania efektu końcowego. Proces ten był używany do wytwarzania ozdobnych jedwabi i książek, a najstarszym zachowanym przykładem jest Diamentowa Sutra, 5-metrowy zwój buddyjski datowany na 868 r.

Pieczęcie woskowe (500 n.e)

Pieczęć woskowa pojawiła się po raz pierwszy w średniowieczu i podobnie jak wiele innych pieczęci, zanim została użyta do zamykania oficjalnych dokumentów i pieczęci korespondencji. Klasy rządzące zajęły się pieczęcią woskiem, a gdy stało się bardziej powszechne, zamiast nosić przy sobie ręczne pieczęcie, rządzący zaczęli nosić sygnet – pierścień ozdobiony pieczęcią właściciela. To znacznie ułatwiło transport i doprowadziło do wprowadzenia zwyczajów, takich jak całowanie pierścionków.

Prasa drukarska (1450 n.e.)

Drzeworyt był powszechny w XIV-wiecznej Europie, ale był kosztowny i czasochłonny. Doprowadziło to wiele osób do eksperymentowania z ruchomymi czcionkami. Johannes Gutenberg udoskonalił tę technikę w 1450 roku, adaptując starą prasę do wina i metalowe bloki pilota. Jego wynalazek stał się sławny i ułatwił masową produkcję książek, takich jak Biblia. Niestety nie mógł długo cieszyć się swoim wynalazkiem, ponieważ został mu odebrany w procesie sądowym i przekazany jednemu z jego dłużników.

Tusz szybkoschnący (1800 r.)

Na przestrzeni wieków tusz był wytwarzany z różnych substancji, od sadzy i terpentyny po ołów i białka jaj. Drukarki dodawały chemikalia do swoich atramentów z wielu powodów. Ale dopiero w XIX wieku dodano rozpuszczalniki, radykalnie skracając czas wysychania atramentu, którego owocem są dzisiejsze https://www.maxonline.pl/sklep/duze-pieczatki.

Stemple gumowe (1860)

Pieczątka powstała w połowie XIX wieku po odkryciu przez Charlesa Goodyeara procesu wulkanizacji. Niedługo potem pieczątki stały się komercyjnie opłacalne i były sprzedawane głównie firmom w celu datowania i wyceny. W rzeczywistości jeden z najstarszych istniejących znaczków samokolorujących się jest starodawnym cennikiem z około 1886 roku