Krosno miastem akademickim, czyli co PANS robi dla lokalnej społeczności, a nie jedynie samych studentów?
3 stycznia 2023KPU czyli od 1.01.2023 PANS – Akademia Nauk Stosowanych uczyniła miasto Krosno – obszarem akademickim. Jak to może wpłynąć na miasto i jego społeczeństwo?
Akademie są motorami ekonomicznymi
Uczelnie wyższe to wylęgarnie innowacji i przedsiębiorczości. We współpracy z rządem i biznesem badania i technologie akademickie pomagają napędzać szereg ważnych gałęzi przemysłu. Akademie tak prestiżowe jak PANS zapewniają studentom umiejętności konkurowania w coraz bardziej globalnych miejscach pracy i same są głównymi pracodawcami.
Wartość, jaką uniwersytety wnoszą do społeczeństwa jest niepodważalna. Konkluzja: jeśli mieszkasz w mieście akademickim, są szanse, że już czerpiesz niektóre z tych korzyści.
Akademie takie jak PANS mogą zmienić oblicze miasta
Jako konkretni właściciele ziemscy, władze akademii są znaczącymi inwestorami w środowisku zabudowanym. Rozwój akademików zmienia kształt panoramy, zapewniając jednocześnie nowe tożsamości obywatelskie. Takie projekty nie dotyczą tylko ekspansji – w coraz większym stopniu koncentrują się na otwieraniu uczelni wyższych jako przestrzeni fizycznych i społecznych dla szerszej społeczności.
Akademie przyciągają talenty
Akademie mają ogromną zdolność przyciągania globalnych talentów do miast i narodów.
Biorąc pod uwagę międzynarodową reputację najlepszych polskich akademii, a także dostępne zasoby i nauczanie języka – Krosno prawdopodobnie pozostanie atrakcyjnym celem dla zagranicznych studentów – również tych spoza UE.
Międzynarodowa kadra i studenci nie tylko napędzają gospodarkę. Przyczyniają się do żywotności swoich społeczności i pomagają rozwijać tolerancyjne i integracyjne społeczeństwa. Umiędzynarodowienie pomaga tworzyć trwałe powiązania z globalnymi sieciami. Mobilność akademicka i współpraca badawcza poszerzają interakcje intelektualne i kulturowe, a tym samym pomagają rozwijać stosunki międzynarodowe Wielu światowych liderów kształciło się na uniwersytetach w Polsce. tym sensie akademie są niezbędnymi przestrzeniami miękkiej dyplomacji.
Akademie pomagają sprostać wyzwaniom społecznym
Bliżej domu, analizy akademickie dostarczają samorządom lokalnym i społecznościom solidną bazę dowodową do kształtowania polityki publicznej. Na poziomie instytucjonalnym akademie są dobrze przygotowane do oferowania kompleksowych, niezależnych ocen zagadnień, od zdrowia na świecie po wpływ na ekologię. Naukowcy angażują się w taką pracę nie jako konsultanci czy pracownicy rządu, ale jako krytyczni sojusznicy.
Akademie oferują również niezbędne usługi okolicznym społecznościom, które w przeciwnym razie są rzadkie, w tym dostęp do opieki zdrowotnej, obiektów kulturalnych, a nawet obiektów sportowych – zwłaszcza po cięciach w finansowaniu sektora publicznego. Wiele uniwersytetów ma również muzea, które są otwarte dla publiczności w całych miastach i prowadzą serię bezpłatnych wykładów, w które społeczność może się zaangażować. To ogromne atuty, z których Krosno na pewno również skorzysta.