Kiedy warto zdecydować się na wynajem sprzętu budowlanego?

Kiedy warto zdecydować się na wynajem sprzętu budowlanego?

18 stycznia 2024 0 By Redakcja

Kiedyś jedynym sposobem na pozyskanie nowych maszyn był ich zakup i tym samym rozbudowa własnej floty. Teraz coraz więcej firm korzysta z możliwości wynajmu profesjonalnego sprzętu, szczególnie, gdy potrzebuje go tylko przez określony czas. W jakich sytuacjach wynajem maszyn budowlanych rzeczywiście się opłaca?

Z oferty wynajmu sprzętu budowlanego korzystają nie tylko klienci indywidualni, którzy potrzebują koparki z operatorem dosłownie na kilka dni, lecz także duże firmy, które nie chcą kupować ani leasingować maszyn. W tym pierwszym przypadku wynajem wydaje się być oczywistym wyjściem. Ale dlaczego przedsiębiorstwa wolą wypożyczać niż kupować ciężki sprzęt?

Zalety wynajmu sprzętu budowlanego

Powodów jest kilka. Firmy robią to m.in. ze względów finansowych. Zakup wiąże się z koniecznością wydania jednorazowo dużych kwot. Do tego dochodzi kwestia znalezienia miejsca do przechowywania maszyny, koszty jej serwisowania i utrzymania. Jeśli sprzęt nie będzie wykorzystywany na co dzień, takie zamrożenie kapitału się nie opłaca.

Poza tym wynajem zmniejsza ryzyko biznesowe. Wtedy, gdy nie ma się pewności, czy maszyny przydadzą się przy kolejnym projekcie, nie warto kupować drogiego sprzętu, który będzie stał nawet kilka miesięcy zanim ponownie zostanie użyty. Niewykorzystywane urządzenia i tak się starzeją, wymagają konserwacji, a na siebie nie zarabiają.

Jednocześnie wynajem sprzętu budowlanego stwarza dostęp do najnowszych rozwiązań i technologii. Maszyny można wymieniać na wydajniejsze, bardziej ekologiczne albo o innych parametrach, jeżeli jest taka potrzeba. W przypadku zakupu korzysta się z tego, co posiada się we własnym parku maszynowym.

Kiedy wynajem ma sens?

Kiedy zatem wynajem ma sens? Wtedy, gdy nie chce się inwestować dużych kwot na starcie, wie się, że maszyna nie będzie użytkowana regularnie, a wyłącznie okresowo, gdy nie chce się przejmować przeglądami okresowymi ani martwić, jeśli dojdzie do awarii.

Przeglądy, konserwacja, usuwanie ewentualnych usterek łącznie z wymianą uszkodzonych elementów leży po stronie właściciela, a nie wynajmującego. W zależności od umowy niektóre firmy oferują również dostarczenie maszyn zastępczych, jeżeli naprawy nie da się przeprowadzić od razu.

Wynajem jest dobrym wyborem także wtedy, kiedy transport ciężkiego sprzętu byłby bardziej kosztowny niż wypożyczenie go na miejscu. Gdy firma przyjmuje zlecenie na drugim końcu kraju, przewiezienie wszystkich potrzebnych urządzeń może być trudne, a czasami jest wręcz niemożliwe. Zanim podejmie się decyzję, warto przeliczyć koszty i zobaczyć, co będzie korzystniejsze z logistycznego i finansowego punktu widzenia.

Gdzie wypożyczyć sprzęt budowlany?

Gdzie wypożycza się sprzęt budowlany? Wynajem prowadzą zarówno profesjonalne wypożyczalnie, jak i firmy zajmujące się dystrybucją maszyn albo specjalizujące się w prowadzeniu określonych prac. Sprzęt do robót drogowych, ziemnych czy instalacyjnych wraz z wykwalifikowanymi operatorami można wynająć np. w Rad-Pol (https://rad-pol.pl/wynajem-sprzetu).