Dlaczego fotel biurowy jest tak istotnym elementem wyposażenia?
2 lutego 2021Jak pokazują badania MultiSport Index 2019, już co drugi Polak spędza ponad 5 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Biorąc pod uwagę pandemię koronawirusa i przeniesienie pracy do domu, wyniki te mogą być znacznie bardziej martwiące. Przy niskim poziomie aktywności fizycznej oraz towarzyszącym nam stresie, warto zatroszczyć się o własne zdrowie. Poza odpowiednią porcją ruchu należy zadbać o prawidłowe wyposażenie domowego biura. Wygodne fotele biurowe to konieczność u osób wykonujących pracę siedzącą.
Jak siedzący tryb życia wpływa na zdrowie i efektywność w pracy
Zgodnie z badaniami aż 70 proc. osób czynnych zawodowo w Polsce pracuje w pozycji siedzącej, co łącznie w ciągu całego życia może dawać nawet 10 lat! Znamiennym jest fakt, że blisko 60-80 proc. z badanych uskarża się na bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. To jednak niejedyne dolegliwości oraz problemy, jakie towarzyszą osobom wiodącym siedzący tryb życia.
Niska aktywność fizyczna oraz siedzenie w pracy i w czasie wolnym znacznie obniżają zapotrzebowanie kaloryczne każdego z nas. Z czasem może to prowadzić do odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nadwaga oraz otyłość sprzyjają natomiast chorobom układu krążenia, zawałom, udarom, cukrzycy typu II, a nawet niektórym nowotworom. Dodatkowo siedzący tryb życia spowalnia perystaltykę jelit, co może powodować uciążliwe zaparcia.
Krótkofalowo najmocniej cierpi jednak układ kostno-szkieletowy, zwłaszcza lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Z czasem ból ten może jednak przenosić się również na pozostałe odcinki, wywołując drętwienie kończyn, czy uciążliwe kłucie promieniujące do nóg. Długotrwałe siedzenie może też skutkować deformacjami kręgosłupa, takimi jak skolioza, czy odstające łopatki. Osłabienie struktur kostnych prowadzi z kolei do odwapnienia kości, osteoporozy, a także zwyrodnień stawów, ograniczających ich ruchomość.
Osoby posiadające pracę siedzącą coraz częściej uskarżają się na żylaki, co jest efektem osłabionego przepływu krwi w układzie żylnym. Jak się okazuje, wielogodzinne siedzenie może jednak wpływać również na samą efektywność pracy. Zdaniem badaczy może pojawić się uczucie znużenia, zmęczenia, zaburzenia koncentracji oraz problemy z zapamiętywaniem, co również wiąże się z utrudnionym przepływem krwi do naczyń. Poza aktywnością fizyczną po pracy i przerwami na rozruszanie warto więc zadbać również o prawidłowe wyposażenie biura, co znacznie odciąża nasz organizm.
Wygodne krzesło biurowe – wybawienie dla kręgosłupa
Rozwiązaniem dla nawracających problemów z kręgosłupem może być ergonomiczne krzesło do biurka. Co jednak określenie to oznacza w praktyce?
Ergonomiczny fotel biurowy ma za zadanie utrzymywać prawidłową postawę ciała podczas pracy. Model ten powinien więc być wyposażony w możliwość regulacji wysokości, wyprofilowane oparcie, podłokietniki oraz komfortowe siedzisko. Ważne, aby krzesło biurowe pozwalało zachować niewymuszoną postawę ciała z możliwością utrzymania naturalnych kątów pomiędzy poszczególnymi jego partiami. Dodatkowe wyposażenie w kółka ułatwia pracę i zapobiega nienaturalnemu skręcaniu ciała, kiedy coś trzeba sięgnąć lub wykonać konkretną czynność. Przydatny okazuje się również podnóżek.
Jak znaleźć idealny fotel do pracy?
Podczas zakupu idealnego krzesła biurowego warto zwrócić szczególną uwagę na takie elementy, jak:
- Siedzisko – prawidłowe ułożenie miednicy podczas siedzenia ma istotny wpływ na funkcjonowanie kręgosłupa. Naturalną postawę gwarantują krzesła lub fotele biurowe z delikatnym przodopochyleniem, które pozwala zachować naturalne krzywizny kręgosłupa podczas spoczynku. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na optymalną twardość siedziska oraz jego szerokość, aby fotel pozostawiał pewne pole manewru.
- Oparcie – idealne oparcie to takie, które daje całkowite podparcie naszym plecom. W przeciwnym razie krzesło może dopuszczać do garbienia się. Ważne, aby oparcie posiadało zagłówek i możliwość zmiany wysokości oraz regulację kąta nachylenia. Dzięki temu fotel biurowy łatwiej dopasujemy do swoich potrzeb. Równie istotne jest odpowiednie podparcie na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Oparcie powinno więc być właściwie wyprofilowane.
- Regulacja wysokości – prawidłowo ustawiony fotel powinien umożliwiać ustawienie nóg względem ziemi pod kątem 90 stopni, co pozwala uzyskać kąt rozwarty pomiędzy kośćmi udowymi a tułowiem. Na szczęście większość dostępnych w sprzedaży modeli krzeseł biurowych posiada regulację wysokości.
- Podłokietniki – mimo że często bywają lekceważone podczas zakupu, stanowią równie istotny element wyposażenia fotela do biurka. Tymczasem podłokietniki nie tylko gwarantują komfortową pracę przy komputerze, ale również pozwalają zachować odpowiednią postawę podczas siedzenia. Oparcie rąk na podłokietnikach pozwala też odciążyć kręgosłup, co redukuje uczucie zmęczenia oraz bóle w okolicach nadgarstków i łokci.
Jeśli szukasz sprawdzonego fotela, ergonomiczne krzesła biurowe znajdziesz w sklepie internetowym siadam.pl. W szerokim asortymencie wybierzesz model dopasowany nie tylko do swoich potrzeb, ale również wystroju biura lub domowego gabinetu.