Automatyka przemysłowa – przegląd rozwiązań z zakresu systemów automatyki

Automatyka przemysłowa – przegląd rozwiązań z zakresu systemów automatyki

30 stycznia 2023 0 By Redakcja

Korzystanie z technologii i rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej to już nie tyle wybór, co konieczność w nowoczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów inwestuje w rozwiązania zmierzające do robotyzacji linii produkcyjnych, magazynów czy szeroko rozumianej logistyki. Celem jest oczywiście zwiększenie konkurencyjności i wydajności oraz obniżenie kosztów operacyjnych. Jedną z kluczowych inwestycji w tym obszarze jest zakup kompletnego systemu automatyki przemysłowej. Jakie elementy wchodzą w skład takiego systemu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym właściwie są systemy automatyki?

Pisząc o systemach automatyki przemysłowej mamy na myśli zbiór rozwiązań technologicznych, które umożliwiają wyniesienie produkcji przemysłowej na zupełnie inny poziom zaawansowania. Są to wszystkie elementy, przy pomocy których można zbudować np. w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, niewymagającą stałego nadzoru ze strony człowieka.

Warto wprowadzić w tym miejscu termin Przemysł 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa, która odbywa się na naszych oczach, diametralnie zmieni znany nam standard produkcji. Zmierzamy w kierunku inteligentnych, zautomatyzowanych czy wręcz w pełni zrobotyzowanych fabryk, które będą produkować szybciej, dokładniej, taniej, bardziej ekologicznie i bezpieczniej.

Przemysł po czwartej rewolucji będzie w niewielkim stopniu uzależniony od pracy ludzi. Ta skupi się na zarządzaniu procesami produkcyjnymi i opracowywaniu nowych technologii.

Kluczowe elementy wchodzące w skład systemów automatyki

Współczesne systemy automatyki to bardzo zaawansowane struktury informatyczne, które bazują na niezwykle precyzyjnych czujnikach, sterownikach czy różnego rodzaju modułach. Dzięki temu maszyny wchodzące w skład np. linii produkcyjnej mogą się ze sobą komunikować, wykonując zadania bez stałego nadzoru. Wszelkie problemy techniczne są natychmiast raportowane, co pozwala zapobiegać awariom oraz poprawiać jakość produkowanych elementów.

Najważniejsze elementy systemów automatyki przemysłowej omówimy na przykładzie rozwiązań dostarczanych przez firmę Rockwell Automation pod marką Allen-Bradley. Oto one:

  • Sterowniki – w gamie marki Allen-Bradley znajdziemy bardzo cenione sterowniki z serii Logix, które znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach przemysłowych, w tym w systemach bezpieczeństwa czy aplikacjach osiowych. Co ważne, sterowniki te mogą być programowane z poziomu jednego środowiska programistycznego – Studio 5000. Jeśli chodzi o konkretne sterowniki, to na pewno warto tutaj wspomnieć o serii ControlLogix 5580, która idealnie sprawdzi się w przypadkuśrednich i dużych aplikacji.
  • Dedykowane i rozproszone moduły we/wy (I/O)– moduły sterowania są niezwykle istotnymi elementami systemów automatyki przemysłowej. Muszą być one kompatybilne z wybranymi sterownikami, co ponownie przemawia za ofertą marki Allen-Bradley. W jej gamie znajdziemy m.in. dedykowane moduły we/wy 1769 Compact, które mogą współpracować ze sterownikami CompactLogix 5370 L2, 5370 L3 czy Compact GuardLogix 5370.
  • Zintegrowany system monitorowania– tutaj od razu powołajmy się na wysoko oceniany przez ekspertów system Dynamix, który umożliwia wykorzystanie zintegrowanej architektury w miejsce samodzielnego urządzenia monitorującego wibracje elementów danej maszyny. Dodatkowo system pozwala przewidywać potencjalne problemy, tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia krytycznej awarii.
  • Panele operatorskie (HMI)– takie panele służą komunikacji między operatorem a maszyną, umożliwiając wydawanie komend, odczytywanie komunikatów czy ogólne kontrolowanie stanu maszyny. Są wygodne w obsłudze, kompaktowe i wyposażone w ekran dotykowy. W ofercie Rockwell Automation znajdują się znakomite panele operatorskie z rodziny PanelView Plus oraz PanelView 5000.

Każdy system automatyki wymaga profesjonalnego wdrożenia

Systemy automatyki, choć w dużej mierze bazują na rozwiązaniach uniwersalnych i możliwych do zastosowania w wielu zakładach, w pierwszej kolejności muszą zostać perfekcyjnie dobrane do konkretnego środowiska.

Pod uwagę należy wziąć takie kwestie, jak stopień automatyzacji zakładu, już zastosowane technologie, a także oczekiwania właściciela w zakresie np. zautomatyzowania danych procesów biznesowych.

Kolejnym krokiem jest dobranie elementów systemu automatyki przemysłowej, które na pewno dobrze sprawdzą się środowisku roboczym oraz ich poprawne zaimplementowanie w zakładzie. Ponieważ jest to stosunkowo skomplikowana materia, to rozsądnie będzie powierzyć ją doświadczonemu partnerowi specjalizującemu się we wdrażaniu automatyki przemysłowej na potrzeby nowoczesnego biznesu.

Systemy automatyki to tylko jedno z rozwiązań zaliczanych do obszernej kategorii automatyki przemysłowej. Z innymi technologiami, takimi jak aparatura elektryczna, systemy napędowe, układy bezpieczeństwa czy czujniki i systemy łączeniowe, możesz się zapoznać na stronie ich dostawcy – RAControls, autoryzowanego partnera renomowanej firmy Rockwell Automation i przedstawiciela marki Allen-Bradley. Zajrzyj na https://racontrols.pl.