Zarządzanie transportem jako ważny dział logistyki

Zarządzanie transportem jako ważny dział logistyki

20 marca 2021 0 By Redakcja

Zarządzanie transportem i logistyką to dwie ściśle powiązane jednostki biznesowe, które mają wspólny cel. Podstawowym celem jest wydajne i efektywne transportowanie zapasów w całym łańcuchu dostaw firmy. Podczas gdy ludzie używają tych terminów zamiennie, zarządzanie transportem jest działem logistyki. To symbiotyczny związek, który wymaga troski i uwagi. Aktywne zarządzanie łańcuchem dostaw zapewnia Twojej firmie ogromne korzyści w zakresie oszczędności czasu i kosztów. Innymi słowy, nie możesz sobie pozwolić na przegapienie okazji ze względu na brak priorytetyzacji tej podstawowej funkcji usługi.

Przed wdrożeniem długoterminowej strategii ważne jest, aby dobrze zrozumieć, czym jest zarządzanie transportem i logistyką oraz jaką w tym rolę pełni firma spedycyjna taka jak https://www.mw-spedition.com/firma-spedycyjna/. Zacznijmy od analizy, jak te dwa procesy funkcjonują niezależnie i jako spójny system.

‍Logistyka skupia się na całym procesie realizacji zamówienia

Logistyka oznacza przyjęcie, produkcję i dystrybucję towarów i materiałów w ilościach wymaganych przez klienta do miejsca docelowego. Jest to również strategia, która określa, w jaki sposób Twoja firma przechowuje produkty w swoim magazynie, śledzi zamówienia i dostarcza produkty do swoich klientów.

Mówiąc najprościej, logistyka to nadrzędna jednostka biznesowa, która nadzoruje cały proces realizacji zamówień i dopasowywania się do oczekiwań klientów. To zarówno sztuka, jak i nauka.

‍Transport koncentruje się na zarządzaniu fizyczną dostawą

Transport w kontekście handlu to przemieszczanie towarów z jednego miejsca do drugiego. Uważa się, że jest to podjednostka logistyki. Firmy dostarczają produkty drogą lądową, powietrzną lub morską. Czasami nazywana logistyką transportu, jest to funkcja podzielona na trzy istotne obszary, w które musi zaangażować się firma:

• Zarządzanie operacyjne
• Organizacja pojazdów i floty
• Administracja infrastrukturą

Teraz, gdy już możesz zobaczyć, jak te dwa działania działają samodzielnie, nadszedł czas, aby skupić się na tym, jak mogą one współpracować.

‍Wykorzystanie transportu pod parasolem logistycznym

Praktykowanie zarządzania logistyką w skuteczny i wydajny sposób wymaga utorowania podwalin pod sieć transportową, która będzie odpowiadać potrzebom Twojej firmy, pozostając jednocześnie ekonomiczną. Dzięki temu możesz rozwiązać nieprzewidziane problemy i poprawić obsługę klienta bez przestojów lub zakłóceń w procesie obsługi.

Transport jest jednym z elementów tego procesu. Logistyka zapewnia ponadto planowanie zapasów, magazynowanie towarów i prognozowanie popytu oprócz dostaw. Optymalizacja wydajności łańcucha dostaw oznacza, że ​​zaspokajasz potrzeby klientów przy najniższych możliwych kosztach.

Spójrz na ten przykład, aby lepiej zrozumieć związek między transportem a logistyką: firma farmaceutyczna chce mieć pod ręką najmniejszą ilość zapasów, aby zmniejszyć swoje zaangażowanie inwestycyjne. Zespół zarządzający firmy stara się magazynować wszystkie zapasy w centralnej lokalizacji, ponieważ zbieranie i analiza danych mówi im, że jest to najlepszy sposób na osiągnięcie tego celu.

Opracowano przy współpracy z Omega Partner